Άνετη νίκη επί του Λαυρίου

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Λαυρίου στο ΣΕΦ με 84-63, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Παρά την αστοχία τους από την περιφέρεια (είχαν 3/11 τρίποντα), οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν χάρη στην καλή τους άμυνα και την υπεροχή του στα ριμπάουντ, να ελέγξουν τον ρυθμό και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (22-15). Στην συνέχεια, ωστόσο, χαλάρωσαν αδικαιολόγητα στην άμυνα, πήγαν σε κακές επιθετικές επιλογές, έκανα πολλά λάθη και επέτρεψαν στο Λαύριο (που βρήκε στόχο από την γραμμή του τριπόντου) αρχικά να μειώσει σε 36-34 και στην συνέχεια να προσπεράσει με 37-40 στο 39’. Ωστόσο, η επιστροφή του Αϊζάια Κάνααν στο παρκέ, αποδείχθηκε καταλυτική. Ο Αμερικανός γκαρντ έδωσε ουσιαστικές λύσεις στην επίθεση και με δικό του buzzer beater από τα 8 μέτρα, η ομάδα μας κατάφερε να κλείσει το πρώτο εικοσάλεπτο με θετικό πρόσημο (44-42).

Με τον Μουστάφα Φαλ να είναι... ογκόλιθος στην άμυνα και τους Άλεκ Πίτερς και Κώστα Παπανικολάου «εκτελεστές» στην επίθεση, ο Ολυμπιακός κατάφερε στην 3η περίοδο να επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό του και να «χτίσει» μια διαφορά 18π. (70-52) στο 30’. Και δεν σταμάτησαν εκεί... Οι «ερυρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν αποτέλεσματικά στην άμυνα και παρά την αστοχία τους αύξησαν κι άλλο τις αποστάσεις στους 23π. (75-52 στο 35’), καθώς κράτησαν για πέντε λεπτά χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους! Με το ματς να έχει ήδη κριθεί (82-59 στο 38’), ο Γιώργος Μπαρτζώκας άδραξε την ευκαιρία και έριξε στο παρκέ τους Ροζακέα και Αμπόσι, οι οποίοι πρόσφατα κατέκτησαν το Rising Star με την ομάδα των Ακαδημιών του Ολυμπιακού.

* Εκτός 12άδας ήταν οι τραυματίες Τόμας Γουόκαπ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Οι Λουκ Σίκμα και Ίγκνας Μπραζντέικις δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην Basket League.

Δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63.