Μπαρτζώκας: «Θα χρειαστεί μεγαλύτερη προσπάθεια» (vid)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών του κόντρα στην Καρδίτσα.

«Συγχαρητήρια στην Καρδίτσα, έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Όσο για εμάς είναι το τρίτο συνεχόμενο που παίζουμε εντός έδρας μετά το Μαρούσι και το Λαύριο που περπατάμε στο γήπεδο προφασιζόμενοι ότι έχουμε πολύ απαιτητικούς Ευρωπαϊκούς αγώνες. Δεν λέω ότι δεν είναι αλήθεια. Είναι αλήθεια. Μόλις δύο μέρες πριν είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και ακολουθούν άλλα δύο την Τρίτη και την Πέμπτη. Το συμπέρασμα, όμως, είναι πως προφανώς αν περπατάς στο γήπεδο, όπως κάναμε σε άμυνα και επίθεση, θα δημιουργηθεί αυτή η εικόνα η οποία δεν αξίζει ούτε στον κόσμο που έρχεται, ούτε στους παίκτες μας και την ποιότητά τους. Το μπάσκετ θέλει ένταση, ταχύτητα, γρήγορη σκέψη, συγκέντρωση και εμείς στα τρία ματς που προανάφερα δεν τα είχαμε. Τελικά τα κερδίζουμε παίζοντας 5-10 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο ή στο τρίτο. Αλλά καταλαβαίνετε πως είναι κάτι, εν όψει και του τρίτου γύρου του πρωταθλήματος, που πρέπει να διορθώσουμε. Τα παιχνίδια θα γίνουν ξανά πολύ δύσκολα με καλύτερους αντιπάλους από αυτούς που έχουμε παίξει τώρα τελευταία και απαιτείται μεγαλύτερη προσπάθεια».