Skip to main content

Τέλος στα φιλικά με νίκη, ώρα για τα επίσημα

Ο Ολυμπιακός νίκησε 89-68 τη Γαλατάσαραϊ στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας που έδωσε και πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδος στρέφουν την προσοχή τους στο… τζάμπολ της νέας σεζόν.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου (01/10) στη Γλυφάδα τη Γαλατάσαραϊ και τη νίκησε 89-68 και ολοκλήρωσε έτσι με νίκη τα φιλικά προετοιμασίας. Πλέον, οι πρωταθλητές Ελλάδος στρέφουν την προσοχή τους στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας σεζόν με τον Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ για το Κύπελλο Ελλάδος.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Θρύλος έδειξε τις διαθέσεις του και κατάφερε να προηγηθεί με 25-14 στην πρώτη περίοδο. Λοτζέσκι, Σπανούλης και Πρίντεζης έκαναν σπουδαία δουλειά στην επίθεση και μαζί με τους Μπιρτς και Παπανικολάου, ο Θρύλος ήταν ασταμάτητος για το 51-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 8-22, επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν στους οκτώ πόντους (59-51) στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, ο Θρύλος πάτησε και πάλι γκάζι και… εξαφανίστηκε επικρατώντας τελικά με 89-68.

Δεκάλεπτα: 25-14, 51-29, 59-51, 89-68

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 4, Μπιρτς 10 (9 ριμπ.), Γιανγκ 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου, Σπανούλης 17 (4τρ., 6 ασ.), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ 10, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 13 (1), Μαραγκός.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ 7, Χατσιγέβα, Κορκμάζ 4, Τόμπσον 5, Τάιους 6, Πλάις 9, Ντέι 18 (1), Γκιουλέρ 14 (2), Ντίμπλερ 3 (1), Ντέντμον 2, Κοκσάλ.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Τα αποτελέσματα δεν μετράνε στα φιλικά. Για εμάς μετράνε κάποια στοιχεία που δείχνει η ομάδα μέσα στο γήπεδο, θετικά και αρνητικά που πρέπει να βελτιώσουμε. Κάνουμε δοκιμές και τεστάρουμε πράγματα που θέλουμε να κάνουμε. Το ζητούμενο είναι να βρούμε ρυθμό. Η ομάδα ανεβαίνει. Είχε καλό ρυθμό στο παιχνίδι εκτός από το διάστημα στην τρίτη περίοδο. Γενικά όμως ήμασταν αποδοτικοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Είμαι ικανοποιημένος. Προς το παρόν εστιάζουμε μόνο στο Κύπελλο. Εχουμε μπροστά μας 10 μέρες πριν αρχίσει η Eυρωλίγκα»