Μεγάλο διπλό στο Κάουνας!

Τα προβλήματα και οι απουσίες δεν «λυγίζουν» τον Θρύλο! Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις με 76-95 –στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας- και πήρε ένα ακόμη μεγάλο διπλό.

Η ομάδα μας ταξίδεψε στην Λιθουανία χωρίς τους τραυματίες Νάιτζελ Γουϊλιαμς-Γκος, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Ναζ Μήτρου Λονγκ, ενώ με ένεση (λόγω ενοχλήσεων στη μέση) αγωνίστηκε ο αρχηγός, Κώστας Παπανικολάου.

Με καλή άμυνα και επιθετική αιχμή τον Άλεκ Πίτερς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7π. (8-15) στο 6’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πίεσαν στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν την περιφερειακή αστοχία των «ερυθρολεύκων» (είχαν 1/6 τρίποντα) και μείωσαν σε 20-23 στο 10’. Ο Τόμας Γουόκαπ συνέβαλε τα μέγιστα στο να διατηρήσει η ομάδα μας το προβάδισμα (25-30), όμως, οι Λιθουανοί με δύο σερί τρίποντα προσπέρασαν με 31-30 στο 16’. Έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να κλείνει τελικά το πρώτο εικοσάλεπτο με θετικό πρόσημο, χάρη στο εντυπωσιακό κάρφωμα του Σακίλ ΜακΚίσικ (+2, 39-41).

Στην επανάληψη, η ομάδα μας ανέβασε στροφές... Πίεσε στην άμυνα, ο Γουόκαπ βρήκε στόχο από την περιφέρεια, ο Πίτερς συνέχισε να «φορτώνει» το καλάθι της Ζαλγκίρις, ο Ράιτ κυριάρχησε στην ρακέτα και η διαφορά -στην 3η περίοδο- έφτασε στην μέγιστη τιμή της (15π., 49-64) στο 27’. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, δεν σταμάτησαν εκεί... Συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα, βρήκαν ξανά στόχο από τον περιφέρεια και με τον ΜακΚίσικ να κάνει τη διαφορά στην επίθεση αύξησαν τις αποστάσεις στους 21π. (61-82) στο 34’. Οι γηπεδούχοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο και κατάφεραν να μειώσουν στους 14π. (73-87) στο 38’. Οι Σακίλ ΜακΚίσικ και Άλεκ Πίτερς, ωστόσο, δήλωσαν και πάλι «παρών», βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες τους!

Δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95.