Άνετο πέρασμα από το Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός «συνέτριψε» εκτός έδρας το Περιστέρι με 85-67 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα μας ξεκίνησε εντυπωσιακά. Πίεσε στην άμυνα, «βρήκε» στόχο από την περιφέρεια και με επιθετικούς μοχλούς τους Άλεκ Πίτερς και Αϊζάια Κάνααν «έχτισε» μια διαφορά 11π. (7-18 στο 6’). Με την ίδια συνταγή οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την 1η περίοδο στο +11 (14-25), όμως, ο τραυματισμός του Τόμας Γουόκαπ και σύντομο πέρασμα του Σακίλ ΜακΚίσικ άλλαξαν (προσωρινά) τα δεδομένα. Ο πρώτος έμεινε καθηλωμένος στον πάγκο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, ενώ ο δεύτερο στα μόλις 2:53 λεπτά που πάτησε παρκέ –στο 2ο δεκάλεπτο- πρόλαβε να χρεωθεί με 3 φάουλ και μία τεχνική ποινή. Στο διάστημα αυτο το Περιστέρι με σκληρή άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά από τα 6.75μ. μείωσε στους 3π. (33-36) στο 16’. Ο Μιχάλης Λούντζης, ωστόσο, «κάλυψε» στο έπακρο την απουσία του Γουόκαπ και μαζί με τον Φιλίπ Πετρούσεφ βοήθησε την ομάδα μας να ανακτήσει τον έλεγχο (39-48 στο 20’).

Με «σκυλίσια» άμυνα (το αποδεικνύουν και οι μόλις 9π. που πέτυχε το Περιστέρι στο διάστημα αυτό), τον Λούντζη να οργανώνει άψογα και τον Πίτερς να φορτώνει με όποιο τρόπο ήθελε το καλάθι των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο 3ο δεκάλεπτο και αύξησε τις αποστάσεις στους 22π. (48-70 στο 30’). Παρότι το ματς φαινόταν ήδη να έχει κριθεί, η ομάδα μας αρνήθηκε να κατεβάσει ταχύτητα... Συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, έβγαλε εντυπωσιακές φάσεις στην επίθεση και ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους 28π. (50-78) στο 35’.

• Εκτός 12άδας ήταν οι τραυματίες Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Νάιντζελ Γουϊλιαμς Γκος και Ναζ Μήτρου Λονγκ, καθώς και οι Ίγνκας Μπραζντέικις, Λουκ Σίκμα και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, οι οποίοι δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 14-25, 39-48,  48-70, 67-85.