Skip to main content

Ηττήθηκε, αλλά γυρίζει στον Πειραιά με το αβαντάζ

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα ακόμα διπλό. Ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 69-77 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στον Πειραιά με στόχο τις δύο νίκες που θα δώσουν στην ομάδα μας το εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Βερολίνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το εντυπωσιακό επιθετικό ξεκίνημα του Άλεκ Πίτερς (σκόραρε 10π. στην πρώτη περίοδο). Προηγήθηκαν με 9-10 (στο 5’), όμως, στην συνέχεια πλήρωσαν τα αμυντικά τους κενά και την περιφερειακή τους αστοχία (είχαν 2/12) και είδαν την Μπαρτσελόνα να «χτίζει» (με ένα επί μέρους σκορ 18-5) μια διαφορά 13π. (27-14) στο 10’. Με πρωταγωνιστές τους Μόουζες Ράιτ και Σακίλ ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 4π. (34-30 στο 15’), όμως, οι Ισπανοί απάντησαν άμεσα με ένα σερί 7-0 και αύξησαν τις αποστάσεις στους 11π. (41-30). Τελικά με καλή άμυνα και παρά κάποια επιπόλαια λάθη, η ομάδα μας μείωσε στους 6π. (43-37), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν την 3η περίοδο με ένα σερί 5-0 και βρέθηκαν ξανά στο +11 (48-37). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο, πίεσαν στην άμυνα, κυκλοφόρησαν την μπάλα και με επιθετική αιχμή τον Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος κατάφεραν να προσπεράσουν στο 27’ (54-53). Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την πρωτοπορία 60-47 (στο 30’), ενώ η 4η περίοδος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους «ερυθρόλευκους», καθώς πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό, οι Γκος και Κάνααν αποσύρθηκαν στον πάγκο έχοντας φορτωθεί από τέσσερα φάουλ (ο πρώτος χρεώθηκε και με τεχνική ποινή). Και σα να μην έφτανε αυτό, ο Ολυμπιακός «βραχυκύκλωσε» επιθετικά από την πιεστική άμυνα των Ισπανών, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ, έκανε πολλά λάθη και είδε την Μπαρτσελόνα να ανοίγει πυρ από την περιφέρεια και να εκτοξεύει την διαφορά στους 12π. (76-64 στο 37’). Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς (76-69 στο 38’), όμως, δεν τα κατάφεραν.

Δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69.