Έχασε, αλλά δεν εγκαταλείπει τη μάχη

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση από την Μπαρτσελόνα με 80-82 (71-71 κ.α.) και πλέον θα τα δώσει όλα στην αναμέτρηση της Μ.Πέμπτης, ώστε να ισοφαρίσει τη σειρά και να παλέψει για το εισιτήριο που οδηγεί στο φάιναλ φορ του Βερολίνου σε 5ο ματς στην Βαρκελώνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ άστοχοι στην πρώτη περίοδο (είχαν 5/11 δίποντα και 1/6 τρίποντα), ωστόσο, κατάφεραν χάρη στην καλή τους άμυνα να διατηρήσουν τις ισορροπίες (13-13 στο 10’). Το ματς παρέμεινε κλειστό μέχρι και το 15’ (25-25). Στην συνέχεια, όμως, ο Ολυμπιακός πέρασε τη μπάλα στην ρακέτα στους Μόουζες Ράιτ και Φιλίπ Πετρούσεφ και κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά μια διαφορά της τάξης των 8π. (37-29). Τελικά με τρίποντο του Κάλινιτς οι «μπλαουγκράνα» διαμόρφωσαν το 37-32, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανάληψη οι Ισπανοί άνοιξαν πυρ από την περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις κακές επιλογές της ομάδας μας και προσπέρασαν με 42-45. Με δύο σερί τρίποντα δια χειρός Γουόκαπ και Πίτερς ο Ολυμπιακός πήγε ξανά κεφάλη στο σκορ, όμως, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να εκτελεί με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια και έκλεισε την 3η περίοδο στο +6 (51-57). Με καλή άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Γκος και Πετρούσεφ οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 18-6 και βρέθηκαν στο +6 (69-63) στο 38’. Οι Ισπανοί «χτύπησαν» ξανά από την γραμμή των 6.75μ. και μείωσαν στο καλάθι (71-69 στο 39’. Ακολούθησε ένα άστοχο τρίποντο του Γουόκαπ, ένα άστοχο τρίποντο του Σατοράνσκι, όμως, η μπάλα παρέμεινε στα χέρια των φιλοξενουμένων, που με λέι απ του Λαπροβίτολα -υπό την πίεση του Φαλ- ισοφάρισαν σε 71-71. Ο Γκος είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, όμως, το ελεύθερο σουτ του στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στην παράταση... 50’’ ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +3 με καλάθι του Φαλ, ο Σατοράνσκι ισοφάρισε σε 80-80, 8’’ για το τέλος ο Γκος αστόχησε σε σουτ 3π., ενώ 0.5’’ για τη λήξη οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Πετρούσεφ στην προσπάθειά του να κόψει τον Πάρκερ σε σουτ τριών πόντων και τελευταίος με 2/3 βολές έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα.

*Εκτός 12άδας έμεινε τελικά ο αρχηγός, Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος κρίθηκε ανέτοιμος, καθώς και οι Ναζ Μήτρου Λονγκ, Μιχάλης Λούντζης και Γιώργος Τανούλης.

Δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71. Παρ.: 80-82.