Έκανε το χρέος του στον μικρό τελικό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στον μικρό τελικό του Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας με 87-84 και κατετάγη 3ος.

Τα πρώτα 8’ λεπτά του αγώνα ήταν ισορροπημένα με την Φενέρ να παίρνει βραχύ προβάδισμα 30. (12-15). Κάπου εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν τον διακόπτη. Πίεσαν στην άμυνα, βρήκαν λύσεις δια χειρός ΜακΚίσικ , Μιλουτίνοφ και Γκος και με ένα επί μέρους σκορ 12-2 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (24-17). Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σταθερά σε θέση οδηγού (30-21), όμως, ένα δίπλεπτο ολιγωρίας σε άμυνα και επίθεση επέτρεψε στους Τούρκους να μειώσουν στον πόντο (30-29). Νίκολα Μιλουτίνοφ και Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος ανέλαβαν ξανά δράση και με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου σχεδόν στην εκπνοή η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +11 (48-37).

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 26’ (58-48, όμως, με τρία σερι τρίποντα οι Τούρκοι μείωσαν ανά στον πόντο (58-57 στο 28’). Βασιζόμενος στους Γκος και Λαρεντάκη ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα 4 πόντων στο 30’ (66-62), ενώ με τον Άλεκ Πίτερς να δίνει ρεσιτάλ από την γραμμή του τριπόντου αύξησε τις αποστάσεις στους 10π. (78-68 στο 34’). Στο 37’ οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν στα χέρια τους μια διαφορά 12π. (85-73), ωστόσο, στην συνέχεια χαλάρωσαν αδικαιολόγητα και δέχθηκαν ένα επί μέρους σκορ 2-11 (87-84). Μάλιστα, στην τελευταία επίθεση η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, όμως, το εύστοχο τρίποντο του Σανλί ήταν εκπρόθεσμο.

Δεκάλεπτα: 24-17, 48-37, 66-62, 87-84.