Απολαυστικός με «κατοστάρα» κόντρα στον Άρη

Κυριαρχικός ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 102-72 του Άρη για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Με τον Μουστάφα Φαλ να κυριαρχεί στη ρακέτα και ωραίες συνεργασίες επιθετικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι το παιχνίδι με τον Άρη. «Έτρεξε» ένα γρήγορο 6-0 (8-3, 3') και επέβαλε ολοκληρωτικά τον ρυθμό του. Ο Άρης δυσκολευόταν να περιορίσει τους «ερυθρόλευκους» που κυριαρχούσαν και στις δύο πλευρές του παρκέ ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 14 ασίστ και μόλις 1 λάθος (35-12). Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα μας ξεκίνησε με νέα πρόσωπα στην πεντάδα, αλλά την ίδια ένταση σε επίθεση και άμυνα. Ο Ντόρσεϊ στο 11' ανέβασε τη διαφορά στο +25 (40-15), οι Θεσσαλονικείς με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσαν στο -19 (42-23, 14'), όμως ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός και πήγε στο ημίχρονο στο +26 (57-31).

Το δεύτερο ημιχρόνο ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Εβάν Φουρνιέ που ανέβασε τη διαφορά στο +29 (60-31). Ο Άρης «αντέδρασε» με ένα σερί 9 αναπάντητων πόντων (60-40) και κατάφερε να ρίξει -προσωρινά- τη διαφορά κάτω από τους 20π. (64-47, 25'), όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν ποτέ ουσιαστικά. Ο Σάσα Βεζένκοφ με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το (69-47, 26'), ενώ δια χειρός Φουρνιέ διαμορφώθηκε εκ νέου το +29 (76-47, 29'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 76-49.

Στην τέταρτη περίοδο, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τον Ολυμπιακό απόλυτα κυρίαρχο να ελέγχει το παιχνίδι χωρίς πρόβλημα. Ο Μόουζες Ράιτ με ένα τρίποντο διαμόρφωσε το +31 (98-67, 35') και ο Μήτρου Λονγκ στον αιφνιδισαμό έκανε το 100-67, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 102-72.

Δεκάλεπτα: 35-12, 57-31-76-49, 102-72