Skip to main content

Νίκη με «βροχή» από τρίποντα

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός πίσω από τα 6.75 κόντρα στο Ρέθυμνο το οποίο νίκησε με 82-71 στην πρεμιέρα των Πειραιωτών στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός 12αδας για λόγους ξεκούρασης τους Ντάνστον και Σπανούλη, αλλά η ομάδα μας δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει του Ρεθύμνου με 82-71. Επόμενος αντίπαλος η ρωσική Ούνικς Καζάν το Σάββατο (4/10, 16:00).

Η ομάδα μας άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι. Πρίντεζης και Λοτζέσκι πέτυχαν τους πρώτους 11 πόντους του Ολυμπιακού για το 3-11 του ξεκινήματος ενώ ένα λεπτό μετά η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους δέκα (5-15). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν το πόδι από το γκάζι, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και μείωσαν σε 20-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα με συνεχόμενες αλλαγές. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο. Η είσοδος των Λοτζέσκι και Πρίντεζη έδωσε και πάλι επιθετικές λύσεις στους Πειραιώτες οι οποίοι μετέτρεψαν σε 33-39 το 33-30 με σερί 9-0. Aυτό ήταν και τα σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι και Σλούκας με συνεχόμενα τρίποντα βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να ανεβάσουν τη διαφορά στους 15 πόντους (40-55) στο 26’. Μάλιστα η ομάδα μας με τρίποντο του Κώστα Σλούκα είχε σε εκείνο το σημείο 11/14 πίσω από τα 6.75. Η ομάδα μας συνέχισε να είναι εντυπωσιακή στο τρίτο δεκάλεπτο στο τέλος του οποίου βρέθηκε να προηγείται με 51-67.

Στην τελευταία περίοδο βγήκε η κούραση από την προετοιμασία στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και ο ρυθμός έπεσε. Αλλά η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους δέκα πόντους με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στη νίκη με 71-82.

Δεκάλεπτα: 20-22, 33-39, 51-67, 71-82.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6, Σχίζας, Κουμπούρας 13 (1), Φιτζπάτρικ 1, Κάουνσιλ 15 (3), Άλεν 10 (2), Καλαμπόκης 1, Φαγιέ 15 (4), Σίνης,  Χείλαρης, Κράβιτς 10.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1τριπ, 6ριμπ, 2κοψ), Χάντερ 6 (7ριμπ, 2κοψ), Μάντζαρης 5 (5ριμπ, 3ασ, 1κοψ), Καββαδάς 3 (3ριμπ), Κατσίβελης 7 (1τριπ,2ασ), Λαφαγιέτ 8 (2τριπ, 7ασ), Σλούκας 7 (1τριπ, 9ασ, 2κλεψ), Σίμονς 4 (3ριμπ), Λοτζέσκι 21 (4τριπ, 2κλεψ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 5 (1)

ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ: «Βελτιώσαμε αρκετά την άμυνα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν το “κλειδί” το καλό ποσοστό μας στα τρίποντα για να φτάσουμε τελικά στη νίκη.  Μοιράσαμε καλά τη μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο και φτάσαμε στη νίκη. Θέλουμε να εντάξουμε τους νέους παίκτες στο σύστημα της ομάδας μας, έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο ξεκίνημα, αλλά πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, να παίξουμε καλά και να αρχίσουμε όσο καλύτερα γίνεται τη σεζόν».