Skip to main content

Ήττα στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 74-72 από τη Σιένα στο ΣΕΦ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έχουν καταθέσει ένταση μιας και το χρονόμετρο κόλλησε στα 10'' πριν το τέλος και έτσι το ματς είναι στον αέρα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε καλά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 25-20 στο πρώτο δεκάλεπτο χάρη στην εξαιρετική παρουσία του Γκιόργκι Σερμαντίνι σε άμυνα και επίθεση.

Ο Γεωργιανός σέντερ ήταν εξαιρετικός, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν νευρικοί και άστοχοι και έτσι έμειναν πίσω στο ημίχρονο με 36-38. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο βρήκε τους Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος στο -1 (51-52).

Στην τελευταία περίοδο οι Χάινς και Σπανούλης πήραν την παρέα τους από το χέρι και με πέντε συνεχόμενους πόντους του αρχηγού έγινε το 72-67 στο 39'. Οι Ιταλοί, όμως, κατάφεραν με σερί 7-0 να πάρουν τη νίκη. Και αυτό με λέι απ του Μπράουν και ενώ πρώτα είχε κολλήσει το χρονόμετρο στα 10'' για τρία δευτερόλεπτα και έτσι ο Αμερικανός πρόλαβε να κάνει το λέι απ.

Οι άνθρωποι της ομάδας κατέθεσαν ένσταση μετά το τέλος της αναμέτρησης και πλέον περιμένουν την απόφαση των ανθρώπων της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 36-38, 51-52, 72-74
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 4 , Άντιτς, Σπανούλης 13 (1), Περπέρογλου 9 (1), Σερμαντίνι 9 (7ρ., 3κοψ.), Σλούκας 5 (1), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8 (2/)
Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 22, Εζέ, Καραρέτο 5 (1), Ράσιτς, Κανγκούρ 8 (2), Σανικίντζε 9 (1), Ρες 10, Χάκετ 11, Μος 9 (1)