Νίκη με σπουδαίο ρεκόρ Πρίντεζη!

Η επιστροφή του Ολυμπιακού στις νίκες -επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 94-79 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας- συνδυάστηκε με ένα σπουδαίο ρεκόρ του Γιώργου Πρίντεζη!

Ο έμπειρος φόργουορντ έγραψε ιστορία, καθώς πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα της Ευρωλίγκας με τα περισσότερα εύστοχα δίποντα στην ιστορία της λίγκας!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αρκετά καλό βαθμό. Πίεσαν στην άμυνα, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα, δημιούργησαν (μοίρασαν 10 ασίστ), εκτέλεσαν (3/4 τρίποντα), κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (10-4), υπέπεσαν σε μόλις 1 λάθος και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (30-19). Στην συνέχεια, όμως, οι ρόλοι ελαφρώς αντιστράφηκαν... Οι Σέρβοι ήταν εκείνοι που κυκλοφόρησαν τη μπάλα, βρήκαν στόχο από την περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά της ομάδας μας και μείωσαν σε 50-46 στους 5π. (53-48) στο 20’.

Με σουτ τριών πόντων οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στο 24’ με 58-59, όμως, ο Ολυμπιακός -παρότι αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα- κατάφερε βασιζόμενος στην καλή του άμυνα, αλλά και την υπεροχή του κάτω από το καλάθι να ανακτήσει τον έλεγχο (78-67 στο 31’) . Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς εκτελώντας κυρίως από την περιφέρεια (84-79 στο 36’), όμως, ΜακΚίσικ, Σλούκας και Βεζένκοφ δήλωσαν «παρών» και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79.