Διπλό στο Βερολίνο με ρεσιτάλ Βεζένκοφ!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο Βερολίνο της Άλμπα με 80-84, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έκανε ρεκόρ καριέρας και μάλιστα με νταμπλ νταμπλ (31π., 10 ριμπ.)!

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τα αμυντικά του κενά και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -2 (18-16), με τους Σάσα Βεζένκοφ και Οκτάβιους Έλις να σκοράρουν -στο διάστημα αυτό- κατ’ αποκλειστικότητα για την ομάδα μας (είχαν από 8π. έκαστος)!

Με όπλο τους την περιφερειακή τους ευστοχία οι Γερμανοί προσπάθησαν να πάρουν στα χέρια τους τον απόλυτο έλεγχο (29-22 στο 15’), όμως, με καλή άμυνα και επιθετική πολυφωνία ο Ολυμπιακός κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 10-2 να προσπεράσει (31-32 στο 17’). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις χαμένες ελεύθερες βολές των «ερυθρολεύκων» και ανέκτησαν το προβάδισμα (42-37 στο 20’).

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο και με ένα σερί 7-0 προσπέρασε με 42-44. Στην συνέχεια οι Γερμανοί «παρέσυραν» τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε έναν τρελό ρυθμό, στον οποίο, ωστόσο, μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν (62-62 στο 30’).

Πιεστική άμυνα και περιφερειακά σουτ έδωσαν στον Ολυμπιακό αέρα 10π. (67-77 στο 35’). Ωστόσο, κακές επιλογές, λάθη και χαμένες βολές επέτρεψαν στην Άλμπα να μειώσει στον πόντο (78-79) 34’’ για το τέλος. Και στο σημείο αυτό, όμως, ο Σάσα Βεζένκοφ δήλωσε «παρών». Ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (78-82), ενώ «σφράγισε» τη νίκη με 2/2 ελεύθερες βολές 4’’ πριν τη λήξη.

Δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84.