«Σαρωτικός» στο Λαύριο!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και «συνέτριψε» εκτός έδρας το Λαύριο με 108-72, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος μέχρι το 9ο λεπτό (21-23). H εικόνα, ωστόσο, άλλαξε άρδην όταν οι «ερυθρόλευκοι» συνδυάσαν καλή άμυνα με περιφερειακή ευστοχία (κάτι που δεν είχαν στο πρώτο 9λεπτο).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν μια διαφορά 8π. (21-29), ενώ με καλή κυκλοφορία της μπάλας και επιθετική αιχμή τον αρχηγό, Γιώργο Πρίντεζη, αύξησαν τις αποστάσεις στους 13π. (27-40 στο 15’).

Το Λαύριο προσπάθησε να «κρατηθεί» και μείωσε στους 8π. (38-46 στο 19’), όμως, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +11 (38-49).

Στην επανάληψη η αναμέτρηση μετατράπηκε σε... μονόπρακτο. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ (πέτυχαν συνολικά 39 πόντους στην 3η περίοδο!) και με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ εκτόξευσαν τη διαφορά στους 38π. (47-85 στο 29’)!

Με σουτ 3π. ο Γιώργος Πρίντεζης «έσπασε» το φράγμα των 100 πόντων (πιο συγκεκριμένα «έγραψε» το 62-102) στο 36’, ενώ το τελικό 108-72 ήρθε χωρίς να... κοπιάσουν ιδιαίτερα οι «ερυθρόλευκοι».

Δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108.