«Διέλυσε» τον Απόλλωνα και παρέμεινε αήττητος

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε άνετα του Απόλλωνα στο ΣΕΦ με 97-60 , στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League και παρέμεινε αήττητος στην Basket League.

Πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα, η ομάδα μας -με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ- «έχτισε» μια διαφορά 10π. (14-4). Ωστόσο, η περιφερειακή αστοχία, τα αβίαστα λάθη και κυρίως τα κενά στην «ερυθρόλευκη» άμυνα επέστρεψαν στον Απόλλωνα όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά και να προσπεράσει (19-20) στο 12’.

Κάπου εκεί, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα γύρισαν τον διακόπτη... Πίεσαν στην άμυνα, κυριάρχησαν στην ρακέτα ελέω Ταρίκ Μπλακ, «χτύπησαν» από τα 6.75μ. δια χειρός Άλεκ Πίτερς και Τζόρτζ Πάπας και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18π. (40-22) στο 18’. Στο δίπλεπτο που ακολούθησε, όμως, η ομάδα μας χαλάρωσε και πάλι, πήγε σε βιαστικές επιλογές και είδε τον Απόλλωνα να μειώνει στους 13π. (43-30), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην 3η περίοδο, πάντως, η ομάδα μας πάτησε ξανά γκάζι και ουσιαστικά «καθάρισε» εξαιρετικά πρόωρα την υπόθεση νίκη. Ο Μουστάφα Φαλ, ο οποίος στο πρώτο μέρος δεν είχε πατήσει παρκέ, «μοίραζε» απλόχερα μπλοκ, οι Σάσα Βεζένκοφ και Σακίλ ΜακΚίσικ ανέλαβαν δράση στην επίθεση και η απόσταση έφτασε στους 30π. (70-40) στο 28’. Με το ματς να έχει κριθεί, ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να κάνει... συντήρηση δυνάμεων εν όψει του αγώνα με την Ρεάλ και κράτησε εκτός τους βασικούς. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός αύξησε κι άλλο την διαφορά (38π., 91-53 στο 38’) και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση.