Πρεμιέρα με διπλό στο ΟΑΚΑ! (vid)

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το νικηφόρο σερί του επί του Παναθηναϊκού! Στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας επικράτησε στο κατάμεστο ΟΑΚΑ των «πρασίνων» με 88-78 και πλέον στις τελευταίες 19 συναντήσεις τους μετρά 18 νίκες!

Βασιζόμενος στην περιφερειακή του ευστοχία ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-10 στο 6’ και έκλεισε την πρώτη περίοδο με θετικό πρόσημο ελέω της κυριαρχίας του Νίκολα Μιλουτίνοφ και στις δύο ρακέτες (22-23 στο 10’). Ωστόσο, μόλις 40’’ από την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Σέρβος σέντερ φορτώθηκε με 2ο φάουλ και δεδομένης και της απουσίας του τραυματία, Μουστάφα Φαλ, ο κόουτς, Γιώργος Μπαρτζώκας, αναγκάστηκε να τον αποσύρει στον πάγκο. Παρά το γεγονός ότι ο Λουκ Σίκμα έδωσε σκληρή μάχη παίζοντας στο «5», ο Παναθηναϊκός κατάφερε σκοράροντας κυρίως από τη γραμμή των βολών (είχε 13/15 έναντι 1/1 του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος) να «χτίσει» μια διαφορά 10π. (39-29) στο 7’. Στην συνέχεια, η ομάδα μας αύξησε την πίεση στην άμυνα και δια χειρός Αϊζάια Κάνααν μείωσε σε 43-36 στο 20’.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» «χτύπησαν» από την περιφέρεια και μείωσαν στον πόντο (53-32) στο 27’, όμως, κακές επιλογές και λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους «πράσινους» να πάρουν ανάσα 7π. (59-52) στο 30’. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, δεν άργησε να αντιδράσει. Με πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ (έπαιξε όλο το δεύτερο μέρος συν το εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης!), Γκος και Πίτερς κατάφερε να ένα σερί 12-0 να προσπεράσει με 59-63 στο 34’. Το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους με τον Γκριγκόνι να βάζει ξανά με δύο σερί τρίποντα σε θέση οδηγού «πράσινους» (72-69 στο 38’). Με καλάθι του Πίτερς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 74-74 στο τελευταίο λεπτό και είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη μετά το κερδισμένο επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ από τον Σλούκα, όμως, ο ίδιος αστόχησε στην συνέχεια σε σουτ 3π. Ο Γκος πίεσε οδήγησε σε λάθος τον Λεσόρτ 20’’ και πάλι, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να «τελειώσουν» το ματς. Ο Γουόκαπ αστόχησε σε σουτ 2π., ενώ στην εκπνοή το σουτ από τα 6.75μ. του Σλούκα δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση, ωστόσο, τα πράγματα ήταν απλά! Με εξαιρετική άμυνα, σούπερ Γκος και «ακούραστο» Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε με άνεση στο μεγάλο διπλό.

Δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74. Παρ: 78-88.