Παρέμεινε στην κορυφή

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να φύγει νικητής από τη Λαμία απέναντι στον Πανελλήνιο. Με κορυφαίους τους Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδη, οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό τους και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 92-65.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι υπό τις παροτρύνσεις 500 φίλων τους. Η διαφορά γρήγορα ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα κι έμεινε εκεί ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 41-56, 53-75, 65-92
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 4, Παπαμακάριος 8(2), Μπέιλι 12(1), Καλαϊτζής 9(1), Κράμπενχοφτ 2, Καραθανάσης 2, Σκλάβος 5, Ούντριχ 10, Μπράουν 2, Όστοϊτς 9, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 2.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 10, Γκόρντον 2, Σπανούλης 12(1), Μπουρούσης 10, Κέσελ 3, Μαυροκεφαλίδης 18, Χαλπερίν 2, Νίλσεν 9, Παπανικολάου 15(2), Κατσίβελης.

ΝΤΟΥΣΑΝ ΙΒΚΟΒΙΤΣ: Παιξαμε στις τελευταίες 11 μέρες 4 εκτός έδρας παιχνίδια με πολλά ταξίδια. Θέλαμε να έχουμε διάρκεια και δεν το κάναμε σήμερα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο φαγαμε 24 ποντους και δεν ήμασταν καλοί. Δεν γίνεται ο αντίπαλος του Ολυμπιακου να έχει 59% διποντο. Στ δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι.

ΛΟΥΚΑΣ ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ: Ηταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Δεν έπρεπε να είχαμε αυτά τα προβλήματα στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο κι αυτό πρέπει να το βελτιώσουμε μέσα από την προπόνηση.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΚΟΥΡΤΟΠΟΥΛΟΣ: Ο Ολυμπιακος έχει πολύ μεγαλύτερη ποιότητα από μας. Έχουμε τεράστια αδυναμία μέσα στο καλάθι και με τους Ολλανδους δεν το πληρώσαμε, αλλά σήμερα τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Τα τρία παιχνίδια που ερχονται στο ελληνικό πρωτάθλημα είναι όλη η χρόνια για μας. Ελπίζω πως μέσα από τα παιχνίδια στο Eurocup θα γίνουμε καλύτεροι. Είμαστε κι άτυχοι γιατί εχουμε προβλήματα τραυματισμών. Εκτους Μπαιερς και του Κολωκα, ο Ουντριχ έπαιζε με τροφική δηλητηρίαση.

ΣΑΜΟ ΟΥΝΤΡΙΧ: Ξεραμε οτι θα είναι δύσκολο παιχνίδι. Παίξαμε απαίσια άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και παρότι προσπαθήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ δύσκολο για μας να καλό.