Skip to main content

Φιλική νίκη επί της Μακάμπι με υπογραφή Γιώργου Πρίντεζη!

Με το τιμώμενο πρόσωπο, τον Γιώργο Πρίντεζη να παίρνει λεπτά συμμετοχής και να βάζει και το νικητήριο πεταχτάρι (!), ο Ολυμπιακός των πολλών απουσιών επικράτησε 84-83 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πρώτο του φιλικό ενόψει της νέας σεζόν.

Το πρώτο [ανεπίσημο] καλάθι της νέας χρονιάς στο ΣΕΦ, ήρθε δια χειρός Σάσα Βεζένκοφ πίσω από τα 6.75μ. Η Μακάμπι απάντησε για το 3-3 κι ο Πίτερς έδωσε εκ νέου προβάδισμα για την ομάδα μας με 2/2 από τη γραμμή των βολών (5-3). Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 4 ποντων τρέχοντας ένα σερί 6-0. Ο Μιλουτίνοφ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (9-9) μετά από περίπου 5 λεπτά αγώνα.

Το 11-9 ήρθε από συνεργασία Mιλουτίνοφ - Σάσα κατω από το καλάθι και τον Σέρβο σέντερ να τροφοδοτεί τον συμπαίκτη του. Με ένα γρήγορο 7-0 από την ομάδας μας και τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει στο τρανζίσιον, η πρώτη περιόδος ολοκληρώθηκε με σκορ 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά και με σερί 12-0 έκανε το 20-30 με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Με 5:45 για το ημίχρονο, ο Λούκα Βιλντόζα από τα 6,75 έλυσε τον... γρίφο για τον Ολυμπιακό που είχε κολλήσει επιθετικά, κάνοντας το 23-30, αλλά η Μακάμπι συνέχισε να οδηγεί το σκορ με πρωταγωνιστές τους Λόιντ και Σόρκιν. Βιλντόζα και Σάσα συνεργάστηκαν για το 32-38, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με το πρώτο τρίποντό του, ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 39-42, αλλά η Μακάμπι συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο «ζωγραφιστό» και να διατηρεί το προβάδισμα (+12 στο 14'). Ο Μιλουτίνοφ με εντυπωσιακό κάρφωμα μπροστά στον Γκάμπριελ μείωσε στους 10π. για την ομάδα μας και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Τρία εντυπωσιακά ντράιβ του Αμερικανού φόργουορντ έδωσαν επιθετική «πνοή» στον Ολυμπιακό, που έφτασε τη διαφορά στο καλάθι (στο 29'). Ο Ολυμπιακός "χτύπησε" ξανά δια χειρός ΜακΚίσικ και μείωσε στο καλάθι (60-62 στο 20').

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Μήτρου Λονγκ να ευστοχεί από το τρίποντο και τον Σακίλ ΜακΚίσικ να συνεχίζει με την ορμή του τρίτου δεκαλέπτου. Με 5'42" να απομένουν και το σκορ στο 70-67 ο κόσμος απαίτησε να μπει στο παιχνιδι το τιμώμενο πρόσωπο, ο Γιώργος Πρίντεζης, την στιγμή που ο Βιλντόζα από τα 6,75 έκανε το 73-67.

4'45 για τη λήξη, ο Γιώργος Πρίντεζης πέρασε στο παρκέ για έναν τελευταίο χορό με τα ερυθρόλευκα! Ο μεγάλος αρχηγός δεν περιορίστηκε σε απλή συμμετοχή ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία, «έγραψε» το 77-74 και αποθεώθηκε! Η «ομάδα του λαού» ανέκτησε την πρωτοπορία με τον Γιακουμπάιτις (83-79) όμως ο Γιώργος Πρίντεζης είχε τον τελευταίο λόγο. Με πεταχτάρι διαμόρφωσε  το τελικό 84-83, "έγραψε" τον ιδανικό επίλογο στην τελευταία του εμφάνιση με την "ερυθρόλευκη" φανέλα και χάθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του!

Δεκάλεπτα: 20-18, 36-40, 60-62,84-83.