Skip to main content

Πως ήταν η ζωή του Τέιλορ Ρότσεστι στα 10;

Γυρίζουμε το χρόνο πίσω, τότε που οι παίκτες του Θρύλου ήταν 10. Τι έκαναν; Πως ζούσαν; Τι θυμούνται από την παιδική τους ηλικία;

Ζούσα…
«Όταν ήμουν δέκα ετών μετακομίσαμε από το Χιούστον Τέξας στην Σάντα Μπάρμπαρα Καλιφόρνια».

Έμενα μαζί με…
«Mε την μητέρα μου, τον πατέρα μου και τον αδελφό μου Άλεξ».

Τα κατοικίδια που είχαμε τότε…
«Είχαμε έναν σκύλο. Ήταν ένα κόργκι Ουαλίας και το όνομά του ήταν Σκoρτ!».

Πήγα σχολείο…
«Στο Montecito Union School. Ήταν ένα τοπικό δημοτικό κοντά στο σπίτι μου».

Rochestie montecito

Ο καλύτερος μου φίλος λεγόταν…
«Δεν είχα έναν, αλλά τρεις! Ο ένας ήταν από το Τέξας, ο Τζίμι και έκανα στην Σάντα Μπάρμπαρα ακόμη δύο ‘κολλητούς’ φίλους, τους Μπακ και Γκραντ. Εξακολουθούμε να διατηρούμε επαφές».

Ο κόσμος με φώναζε…
« Τ ή Τ-Μπόουν ή Τέιλορ»

Η μπασκετική ομάδα στην οποία έπαιζα ήταν…
«Μια All Star ομάδα, η AAU. Εκπροσωπούσαμε την Σάντα Μπάρμπαρα».

Η ομάδα που υποστήριζα ήταν…
«Αρχικά υποστήριζα λίγο τους Χιούστον Ρόκετς, όμως, στα δέκα άλλαξα και άρχισα να υποστηρίζω τους Λος Άντζελες Λέικερς, επειδή λόγω της μετακόμισής μας στην Σάντα Μπάρμπαρα άρχισα να πηγαίνω στα παιχνίδια τους».

Ο αγαπημένος μου παίκτης ήταν…
«Δεν είχα ποτέ αγαπημένο παίκτη. Πάντα μου άρεσε απλά να παρακολουθώ μπάσκετ και προσπαθούσα να μιμηθώ όλους τους παίκτες».

Το αγαπημένο μου πρόγραμμα στην τηλεόραση ήταν το…
«Δεν είχα αγαπημένο τηλεοπτικό πρόγραμμα, γιατί ήμουν πάντα εκτός σπιτιού και έπαιζα».

Για πρωινό έτρωγα…
«Η μαμά μου πάντα έφτιαχνε αυγά, με κάτι άλλο… Αυγά με τοστ, αυγά με κρουασάν, αυγά με βάφλα, αυγά με κάτι άλλο!».

Πήγαινα διακοπές…
«Πάντα στο Kennebunkport Maine, μια μικρή πόλη κοντά στην θάλασσα. Πηγαίναμε κάθε καλοκαίρι με τη μητέρα μου και τον αδελφό μου».

Rochestie kennebunk

Στο πορτοφόλι μου είχα…
«Δεν είχα τίποτα, γιατί δεν είχα πορτοφόλι! Το πολύ να είχα πέντε δολάρια στην τσέπη μου».

Πήγαινα στο κρεβάτι…
«Οι γονείς μου πίστευαν πως πήγαινα στις δέκα, αλλά η αλήθεια είναι πως συνήθως πήγαινα στις δώδεκα».

Αυτό που λάτρευα να κάνω ήταν…
«Σπορ. Πάντα αυτό αγαπούσα να κάνω».

Το πιο «κουτό» πράγμα που είχα κάνει ήταν…
«Έχω κάνει πολλά, γιατί ήμουν ‘τρελό’ παιδί… Οπότε για να βρούμε τη σωστή απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση, θα πρέπει να ρωτήσουμε τους γονείς μου».

Ο άνθρωπος που «αντέγραφα» ήταν…
«Σίγουρα ο αδελφός μου, Άλεξ. Είναι 2.5 χρόνια μεγαλύτερος από εμένα και ότι έκανε εκείνος, έκανα και εγώ. Έπαιζε μπάσκετ για ένα διάστημα, αλλά δοκίμαζε όλα τα σπορ και το ίδιο έκανα και εγώ».

Το αγαπημένο μου μέρος στη γη είναι…
«Η Σάντα Μπάρμπαρα. Είναι το σπίτι μου».

Η χειρότερη μου συνήθεια ήταν…
«Ότι έλεγα πάντα ‘όχι’ στους γονείς μου».

Το αγαπημένο μου παιχνίδι ήταν…
«Ότι είχε να κάνει με αθλητικό εξοπλισμό. Δεν μου άρεσαν τόσο τα παιχνίδια, όσο το να βγαίνω έξω και να παίξω. Λάτρευα όλα τα σπορ, από Χόκεϊ, μπέιζμπολ, μπάσκετ, τένις, τα πάντα».

Περίμενα ότι το βραδινό ήταν…
«Πότε δεν περίμενα κάτι ιδιαίτερο. Ότι ήταν στο τραπέζι το έτρωγα. Λατρεύω τα περισσότερα φαγητά, οπότε δεν είχα παράπονο».

Άλλα σπορ που μου άρεσαν…
«Σχεδόν όλα! Ήμουν πολύ ανταγωνιστικός και προσπαθούσα να είμαι ο καλύτερος σε όλα όταν ήμουν μικρός. Αν κάποιος ήταν καλύτερος από εμένα συνέχιζα να ασχολούμαι με αυτό το σπορ, μέχρι να γίνω ο καλύτερος!».

Εκτός από τα σπορ, μου άρεσε…
«Να βλέπω ταινίες, να πηγαίνω στην παραλία και να είμαι με φίλους».

Αν είχα 100 ευρώ θα τα σπαταλούσα…
«Σίγουρα θα αγόραζα κάρτες του μπάσκετ και του μπέιζμπολ. Ήμουν συλλέκτης».

Ο Ολυμπιακός σήμαινε για εμένα…
«Τότε δεν σήμαινε τίποτα, αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα πόσο σπουδαίο κλαμπ είναι».